DEJVICE

KDY: v úterý 28. února 2012 od 16:00 do 22:00

KDE: na Fakultě stavební ČVUT, Thákurova 7, Praha 6 

metro Dejvická, tramvaj 2, 8, 36 – zastávka Thákurova (další doprava)

České vysoké učení technické se pochlubí unikátními exponáty – k vidění bude například Stirlingův motor, ukázka laminárního proudění ve válcové mezeře, pokus zobrazující vibrační vlny, moderní asistenční systém pro seniory Senior inspect, resuscitační model plic, open source 3D tiskárna, odvalovací miniturbína, bezpečná fotbalová branka vyvinutá odborníky z ČVUT, snowboard upravený pro speciální měření, trubní oddělovací komora a mnoho dalších.

Během odpoledne a večera bude možné také nahlédnout do unikátní vodohospodářské laboratoře Fakulty stavební ČVUT. Z prezentací se návštěvníci mohou těšit na Ing. Jana Tilingera z Fakulty stavební ČVUT, který realizoval projekt Sluneční školy v indickém Himálaji nebo na zástupce týmu Fakulty architektury ČVUT, kteří se se svým „slunečním domem“ probojovali mezi 20 finalistů světové studentské architektonické soutěže Solar Decathlon 2013. A z laboratoří vyjede i formule ČVUT.

Vysoká škola chemicko – technologická představí stánek se zajímavými chemickými pokusy pro pobavení i poučení. Tušíte, jak se navrhují a vyrábí tzv. chemičtí roboti – mikroskopické částice, které jsou schopny se autonomně pohybovat v kapalném prostředí a do okolí pak ze své schránky cíleně uvolňovat aktivní látky (např. léčivo k postižené tkáni nebo dezinfekční činidlo pro čištění těžko dostupných míst)? Na jedné z nočních přednášek se to máte šanci dozvědět.

Neméně zajímavé budou příspěvky o historii, využití a budoucích perspektivách polyolefinů – nejmasověji vyráběné skupině plastů. Toxikologové předvedou, že i ty nejprudší jedy můžou nejen zabíjet, ale naopak lidstvu sloužit. Vy sami budete mít možnost ochutnat sladidla na necukerné bázi a možná naleznete i odpověď na hádanku z pohádky O chytré horákyni: „Co je na světě nejsladší?“ Tímto výčtem samozřejmě nabídka nekončí, VŠCHT slibuje celou řadu poutavých prezentací ze světa moderní technické chemie.

Česká zemědělská univerzita představí na Noci univerzit rozmanitost vědních oborů všech svých fakult a vědeckých institutů. Přední vědci univerzity seznámí účastníky například s nároky ekologického výzkumu v praxi, který ovšem nepostrádá nadhled, důvtip, intuici a zručnost (Fakulta životního prostředí). Poukáží na velmi zajímavý jev, jak vnímá zvěř geomagnetizmus; nechají zájemce vyzkoušet rozkládací křeslo z lepených ohýbaných lamel, které designovali sami studenti a obdrželi za něj 3. místo v mezinárodní soutěži Studentské projekty 2010 (Fakulta lesnická a dřevařská).

Dají také nahlédnout pod pokličku unikátního projektu Derbianus, jehož cílem je záchrana kriticky ohrožené antilopy Derbyho v Senegalu (Institut tropů a subtropů); poskytnou aktuální informace o měření geolokační hry Foursquare (Provozně ekonomická fakulta); či předvedou oceněné inovace jako například Plantograf V09 pro měření rozložení tlaku (Technická fakulta). Představí rovněž ukázky oceněných projektových návrhů zahradních architektů včetně 3D modelů. Milovníci zvířat se pak mohou těšit na výsledky práce Centra pro výzkum chování psů a vynikající ukázku dovedností jejich čtyřnohých svěřenců (Fakulta agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů).

Program přednášek, výstavy exponátů a praktické ukázky doplní svým vystoupením trubači na lesní roh a vábiči zvěře. Návštěvníci si tak mohou doslova osahat vědu všemi smysly a odnést si domů na ochutnávku produkty z univerzitního pivovaru Suchdolský Jeník nebo vinných sklepů školního Vinařského střediska v Chloumku u Mělníka.

DĚTI NA UNIVERZITU S SEBOU!
Čeká  na ně zajímavá cesta vědou – skoro jako v Šifře mistra Leonarda, jen s indexem Malého inženýra. A malý dárek na konci výpravy!

Reklamy