Univerzitní města se připravují na neklidný týden. Začne Nocí univerzit

Studenti a studentky vysokých škol po celé České republice dají v týdnu od 27. února najevo svůj nesouhlas s připravovanými reformami vysokého školství.

Akademické obce vysokých škol v Brně, Hradci Králové, Liberci, Opavě, Plzni, Praze a Ústí nad Labem se plánují zapojit do takzvané „Noci univerzit“, která má za cíl otevřít vysoké školy veřejnosti a ukázat, oč by společnost mohla kvůli nekvalitní a nedomyšlené vysokoškolské reformě přijít. Akce se zúčastní a podporují ji také studující vysokých škol v Českých Buděovicích, Jihlavě, Olomouci, Ostravě a Zlíně.

„Budou se konat veřejné diskuse o reformě i na jiná témata, popularizační přednášky, sejdou se akademické obce. Z řady měst máme také zprávy o připravovaných protestech,“ uvedl předseda Studentské komory Rady vysokých škol Miroslav Jašurek. Protestovat se podle něj bude minimálně v Brně a Praze. Akce na jednotlivých školách pořádají většinou studentští zástupci akademických senátů ve spolupráci s iniciativou Za svobodné vysoké školy.

„Je naprosto logické, že se v tuto chvíli akademické obce mobilizují na podporu svých reprezentací,“ uvedl Jašurek. Věcné záměry zákonů o vysokých školách a o finanční pomoci studentům má totiž příští týden projednat Legislativní rada vlády, krátce na to by je měla dostat na stůl i samotná Vláda ČR. Česká konference rektorů, Rada vysokých škol i akademické senáty všech veřejných vysokých škol je přitom odmítly a opakovaně žádaly ministra Dobeše, aby je vládě k projednání nepředkládal.

Reklamy